U okviru projekta Nepogode ne poznaju granice 2 u Podgorici je prethodne sedmice održana prekogranična pokazna vježba na temu zaštite i spasavanja u slučaju požara u kojoj je 35 spasilaca iz Crne Gore i Albanije provjerilo i pokazalo nivo pripremljenosti za odgovor na ovu nepogodu.
Vježbi je prethodila četvorodnevna obuka spasilaca iz ove dvije zemlje koja je uključivala teoretski i praktični dio, a tokom koje su učili o savremenim metodama zaštite i spasavanja u slučaju požara. Treneri su bili vatrogasni oficiri i instruktori Vatrogasne zajednice Primorsko goranske županije sa višedecenijskim iskustvom u ovoj oblasti u Hrvatskoj – Nikola Tramontana, Dario Gauš, Siniša Kauzlarić i Igor Hrelja.
Obuka je organizovana u okviru projekta koji sprovodi FORS Montenegro – Fondacija za razvoj sjevera Crne Gore, a čiji je cilj jačanje kapaciteta ljudi, institucija i službi koji se bave poslovima zaštite i spašavanja za smanjenje rizika od katastrofa kroz edukaciju i podizanje nivoa svijesti građana, modernizaciju opreme i unapređenje saradnje u ciljnom području. Projekat finansira Evropska unija u okviru IPA Programa prekogranične saradnje Crna Gora – Albanija 2014-2020, a Ugovorno tijelo za projekat je Ministarstvo finansija Crne Gore. Projekat u Crnoj Gori kofinansira Ministarstvo javne uprave.
Glavne aktivnosti uključuju nabavku opreme za zaštitu od poplava i požara, nabavku opreme za prognoziranje hidrometeoroloških prilika i sistem ranog upozorenja, prekogranične obuke, terenske vježbe i radionice za zaposlene u službama i institucijama koje se bave zaštitom i spašavanjem, konferenciju o jačanju sistema zaštite i spašavanja, obuke vezane za prognoziranje i sistem ranog upozorenja, kampanju informisanja stanovništva o rizicima od poplava, požara i smanjenju rizika od nepogoda, radionice za učenike osnovnih i srednjih škola, vježbe evakuacije i dr. Projekat se sprovodi u partnerstvu sa Prefekturom Skadar.
Mjesto realizacije projekta u Crnoj Gori obuhvata Podgoricu, Bar, Ulcinj, Budvu, Cetinje, Danilovgrad, Andrijevicu, Berane, Plav, Petnjicu, Gusinje i Rožaje, a u Albaniji region Skadra. Glavne ciljne grupe projekta u Crnoj Gori su opštinske službe zaštite i spašavanja, Direktorat za za zaštitu i spašavanje MUP-a Crne Gore i Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore.