
Od početka maja do kraja avgusta poreski inspektori izvršili su 3.123 provjere regularnosti poslovanja poreskih obveznika i utvrdili nepravilnosti kod 567 poreskih obveznika. Po tom osnovu izdato je 752 prekršajna naloga sa izrečenim novčanim kaznama u iznosu od 2.3 miliona eura. Zaduženje po osnovu izrečenih novčanih kazni iznosilo je 1.9 miliona, od čega je naplaćeno 881.2 hiljade eura ili 47.4 odsto, saopšteno je iz Poreske uprave.
Naplata po osnovu novčanih kazni, odnosi se na poreske obveznike koji su prihvatili prekršajnu odgovornost i platili izrečene kazne u roku od 8 dana, odnosno kazne umanjene za jednu trećinu, shodno Zakonu o prekršajima.
Mjera zabrane obavljanja djelatnosti izrečena je kod 26 obveznika.
“Ljetnju turističku sezonu su obilježile pojačane kontrole izdavaoca privatnog smještaja pa je od početka sezone izvršeno 200 kontrola i utvrđeno 103 nepravilnosti kod izdavaoca smještaja i istima izrečeno 213 hiljada eura novčanih kazni. U ovom periodu pojavni oblici neformalne ekonomije ispoljavali su se u različitim oblicima, ali su najčešće poreske evazije identifikovane kroz obavljanje djelatnosti bez odobrenja za rad, neevidentiranje prometa na zakonom propisan način, izbjegavanje zaključivanja ugovora o radu i isplata zarada bez pripadajućih poreza i doprinosa, neblagovremeno prijavljivanje djelatnosti, neblagovremeno prijavljivanje zaposlenih lica”, navodi se u saopštenju.
Poreski inspektori, kako se dodaje, nastavljaju da dosljedno sprovode kontrole u skladu sa Zakonom o poreskoj administracija u cilju suzbijanja neformalne ekonomije, jačanja poreske discipline i zaštite javnog interesa.
Izvor: RTCG