Opština Nikšić dobila dva nova terenska vozila

Direktor FORS-a Montenegro Veselin Šturanović uručio je ključeve za dva terenska vozila sekretaru Sekretarijata za komunalne poslove i saobraćaj Vidaku Krtolici i načelniku Komunalne policije Veselinu Čuroviću, čija je vrijednost oko 30.000 evra.

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević se tom prilikom u ime Opštine Nikšić zahvalio Ministarstvu javne uprave, Ministarstvu evropskih poslova, a posebno FORS-u kao dobrom primjeru kako nevladin sektor u Nikšiću treba da radi.

„Dobijamo kao Opština ove vrijedne donacije, koje će naše službe svakako upotrebljavati na korist svih građana, a posebno ova donacija koja nas tek čeka u vidu podzemnih kontejnera i kamiona za njihovo punjenje i pražnjenje. Tako da dobijamo bolju komunalnu uslugu nego što je do sada to bio slučaj preko NVO sektora, koji prednjači u tome. To nije nikakvo favorizovanje nego samo uočavanje činjeničnog stanja, koje vidimo kroz konkretne primjere kao što je ovaj danas. Tako da pozivamo sve da budu na takav jedan način aktivni, da iskoriste fondove. Ako bismo imali još nekoliko NVO koje bi radile ovaj posao kao što radi FORS, mislim da bismo imali mnogo bolju situaciju, a mi ćemo kao Opština uvijek biti tu da servisiramo sve potrebe kako bi više novca završilo u našem gradu u ovakvim projektima“, zaključio je predsjednik Kovačević. Dva terenska vozila su nabavljena u okviru projekta „Prekogranična inicijativa za zaštitu životne sredine“, koji sprovodi FORS Montenegro, a koji finansira Evropska unija u okviru IPA Programa prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014–2022, dok u Crnoj Gori projekat sufinansira Ministarstvo javne uprave, kazao je direktor FORS-a Montenegro Šturanović. „Cilj projekta jeste jačanje kapaciteta institucija koje se bave zaštitom životne sredine, kao i informisanje stanovništva o značaju unapređivanja sistema upravljanja čvrstim otpadom i usklađivanja sa standardima Evropske unije. Projekat se realizuje u partnerstvu sa Gradom Trebinje i Komunalnim preduzećem iz Nikšića“, istakao je Šturanović. Aleksandar Mašković iz Ministarstva evropskih poslova kazao je da je FORS primjer na koji način treba koristiti evropske fondove i kako se može unaprijediti kvalitet života građana u Nikšiću. „Ministarstvo evropskih poslova se raduje svakoj budućoj saradnji sa partnerima i poboljšanju te saradnje u narednom periodu, naročito kroz perspektivu IPA tri koja će pokrivati period 2021–2027. godine“, istakao je Mašković. Državni sekretar Ministarstva javne uprave Dragiša Janjušević kazao je da svaki projekat koji organizuje FORS Montenegro jeste praznik za lokalnu zajednicu. „Ministarstvo javne uprave će u svim sličnim projektima biti vrlo kredibilan partner i sa velikim zadovoljstvom finansijski pomagati NVO, jer je to suština demokratizacije i razvoja i lokalne zajednice i osnaživanja institucija na lokalnom nivou“, poručio je Janjušević. Prilikom uručivanja, predstavljena je i mobilna aplikacija pod nazivom „Čist grad. Sad!“, što je i slogan samog projekta, a koja omogućava jednostavan način za prijavu ekoloških problema na teritoriji opštine Nikšić. Na kraju događaja predsjednik Kovačević uručio je nagradu učenici nikšićke Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole Milevi Gojković, koja je na literarnom konkursu osvojila treće mjesto. Učenica Osnovne škole „Braća Labudović“ Iva Raičević osvojila je drugo mjesto na likovnom konkursu, a nagradu joj je uručio predsjednik Skupštine opštine Nikšić Nemanja Vuković.