Aktivacija svih radno sposobnih, otvaranje novih mogućnosti, kao i lakši pristup tržištu rada osobama sa invaliditetom i pripadnicima romske i egipćanske (RE) populacije, glavni su ciljevi okruglog stola, koji je danas u okviru projekta organizacije “WYG International”, pod nazivom „Saradnja između Zavoda za zapošljavanje Crne Gore i centara za socijalni rad”, održan u Inovaciono preduzetničkom centru “Tehnopolis” u Nikšiću.

Okrugli sto koji je organizovao projektni tim konzorcijuma WYG International-a, već spomenuti projekat sprovode u okviru Operativnog programa „Razvoj ljudskih resursa 2012-2013“, finansiranog iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA), a njegov glavni korisnik je Ministarstvo rada i socijalnog staranja.

Cilj pomenutog Vladinog resora je unaprijeđenje socijalne inkluzije lica sa invaliditetom i pripadnika RE populacije kroz poboljšanje pristupa tržištu rada i povećanje zapošljivosti osjetljivih ciljnih grupa.

Na otvaranju događaja prisutne je pozdravio direktor Tehnopolisa Ratko Bataković, koji je istakao zadovoljstvo da nikšićki Inovaciono preduzetnički centar bude domaćin na predstavljanju ovako važnog projekta za uključivanje socijalno ugroženih grupa u društvo.

Nakon njega, voditeljica tehničke pomoći Vanja Hazl predstavila je projekat „Saradnja Zavoda za zapošljavanje i centara za socijalni rad”, za koji je istakla da je krenuo odlično, ali da sa sobom nosi veliku odgovornost prema osjetljivim ciljnim grupa, te dodala da se svi moraju uključiti, kako bi se poboljšale mogućnosti za osobe sa invaliditetom i pripadnike RE populacije.

“Da bi projekat u pravoj mjeri uspio, moraju se koristiti i povećati mogućnosti Opštine, Centra za socijalni rad, centara i organizacija za zaštitu ovih osjetljivih grupa. Situacija ide na bolje, postoji više od 30 projekata koje zapošljavaju i koji imaju obuku da zapošljavaju osobe sa invaliditetom i još je 18 projekata, koji će biti finansirani grant šemom. To nije malo mogućnosti, ali moramo ih aktivirati i raditi sa svim radno sposobnim. Dakle, svrha svega je aktivacija onih koji mogu raditi, povećanje njihovih mogućnosti i obezbijeđivanje lakšeg dolaska do posla”, kazala je Hazl.

Centar za socijalni rad opština Nikšić, Plužine i Šavnik je na okruglom stolu predstavio projekat „Craft RE Call Centre”, a koji će angažovati 13 pripradnika RE populacije. Tom prilikom asistent na projektu Jelena Kovačević kazala je da će projekat trajati 14 mjeseci, a predviđena je dvomjesečna obuka za zanatske poslove.

“Projekat je počeo u februaru, a deset pripadnika RE populacije će raditi te ‘sitne’ zanatske poslove, kao što su održavanje dvorišta, bašti i neki manji građevinski poslovi, a dok će posao dobiti i tri pripadnice RE populacije. Jedna od njih biće zaposlena kao dispečer u zanatskom ‘RE Call Centre’, dok će dvije obavljati posao higijeničarke”, kazala je Kovačević i dodala da će Centar za socijalni rad obezbijediti opremu za njihove poslove koje su obavljali, te da će biti posrednici u pronalaženju sličnih poslova za koje su se prethodno obučavali.

Vrijednost granta je oko 70 hiljada eura, a projekat finansira Evropska unija.

Takođe, ekspert na programu Goran Miloševič predstavio je nove metode rada Zavoda za zapošljavanje Crne Gore (ZZZCG) i centara za socijalni rad, kao i primjere dobre prakse socijalne aktivacije u zemljama Evropske unije.

Osim njih na današnjem okruglom stolu svoje projekte predstavili su i ostali nosici grant šeme, Eparhija budimljansko-nikšićka i Opština Nikšić, čiji se programi realizuju u oblasti stručnog osposobljavanja i socijalne inkluzije.

Pored projektnog tima i korisnika grantova, okruglom stolu su prisustvovali predstavnici nevladinih organizacija, koje u svom fokusu imaju rad na unaprijeđenju položaja osoba s invaliditetom i pripadnika RE populacije, predstavnici lokalne samouprave, područnih jedinica ZZZCG i centara za socijalni rad, kao i ostale relevantne organizacije iz Nikšića i okoline.