Iako godina za nama nije obilovala uspjesima crnogorskih sportista, medalje sa velikih takmičenja nisu izostale, pojedini nacionalni timovi su nagovijestili bolje dane, ali opšti utisak je da je moglo bolje…

Cdm ocjenjuje da se najblistaviji momenat crnogorskog sporta u 2016. godini dogodio 12. juna, u amerčkom gradiću Veroni kada je profesionalni bokser Dejan Zlatičanin postao je svjetski prvak u najprestižnijoj kategoriji – WBC.

Bila je to kruna njegove dosadašnje karijere. Nokautom u trećoj rundi savladao je Frenklina Mamanija iz Bolivije i prigrabio šampionski pojas.

“Osvajanje pojasa WBC je za mene ispunjenje sna. Obećao sam pobjedu i šampionski pojas. Očekivao sam da će biti nokaut, znao sam da meč neće trajati svih 12 rundi”, kazao je Zlatičanin nakon meča. Popularni „Dinamit“ je postao prvi šampion svijeta sa prostora bivše Jugoslavije nakon legendarnog Mate Parlova.

Vaterpolisti su navikli naciju na uspjehe, a „ajkule“ nisu iznevjerile ni u 2016. godini. Dva velika takmičenja, jedna medalja. Iako su bili umjereni optimisti pred takmičenje, izabranici Vladimira Gojkovića su na Evropskom prvenstvu u Beogradu osvojili srebrno odličje. U borbi za zlato, Srbija je bila srećnija i slavila rezultatom 10:8.

“Žao mi je, nosim gorčinu… Volio bih da mogu da kažem mnogo lijepih stvari reprezentativcima Srbije jer su to zaslužili. Oni su sjajni momci, svjetski igrači i veliki smo prijatelji. Sve što su do sada osvojili su zaslužili, ali večeras nisu. Na brutalan način smo pokradeni, žao mi je zbog toga. Sudijski par nije bio na visini zadatka, ili je bio na visini po nekom njihovom cilju. Užasno”, rekao je Nikola Janović novinarima poslije utakmice.

Euforično su se čekale Olimpijske igre u Riju, ali prokletstvo se nastavilo. Na trećoj vezanoj smotri najboljih sportista na planeti, Crna Gora je završila kao četvrtoplasirana. Nadigravanje za bronzanu medalju pripalo je Italijanima 12:10.

Podgorica je bila organizator SP za juniore, a naše nade sa selektorom Veljkom Uskokovićem takmičenje su okončali na drugom mjestu. U finalu Hrvatska je bila bolja.

Poput vaterpolista, i najbolje rukometašice Crne Gore su mnogo puta uspijevale da obraduju navijače, ali u 2016-oj to nije bio slučaj. „Lavice“ su kao aktuelne vicešampionke nastupile na Olimpijadi u Riju, međutim doživljen je potpuni krah.

Nešto bolji utisak ostavila je podmlađena selekcija na Evropskom prvenstvu u Švedskoj, ali izabranice Dragana Adžića su i to takmičenje okončale u grupnoj fazi.

Rukometašice Budućnosti nastupile su na F4 Lige šampiona u Budimpešti, ali izostao je plasman u finale. Đer je rezultatom 21:20 skinuo krunu „plavo-bijelima“.

Reprezentativna košarka ostvarila je zacrtano u 2016. godini. Plasman na prvenstvo Starog kontinenta, zahvaljujući uspješnom kvalifikacionom ciklusu, izborila su oba nacionalna tima.

Košarkaši su sa 5 pobjeda i jednim porazom izvadili vizu za Eurobasket, dok su naše dame to učinile nešto teže. U odlučujućem susretu u kvalifikacijama naše dame savladale su Italiju.

Najbolja crnogorska karatistkinja Marina Raković tokom karijere postizala je izuzetne rezultate, a najvrijedniji je stigao krajem oktobra 2016. godine.

Marina se na Svjetskom prvenstvu u Lincu okitila bronzanim odličjem, deklasiravši Ita­li­jan­ku Silviju Semaro.

“Bio je neizvjestan meč. Italijanka se spremala za mene, ali smo taktički dobro odradili borbu i zasluženo slavili. Išli smo na sve ili ništa. Trud se isplatio osvajanjem medalje za Crnu Goru”, izjavila je Rakovićka nakon velikog uspjeha.

Crna Gora može biti ponosna i na dosadašnje rezultate 19-godišnje atletičarke Kristina Rakočević. Talentovana Mojkovčanka je 21. jula u poljskom Bidgošću postala svjetska šampionka u bacanju diska. Kristina je hicem od 56,36 metara stigla do zlata.