Košarkaši Sutjeske poraženi su večeras na svom parketu od Cedevite 83:68 (18:23, 13:13, 23:18, 14:29) u utakmici drugog kola ABA lige. Izabranici Dušana Dubljevića igrali su egal utakmicu sa evroligaškom ekipom, ali je “kraća” klupa uzela danak pa su gosti odnijeli pobjedu u paklenoj, ali korektnoj atmosferi u Sportskom centru.

Sutjeska je u meč ušlča nervozno, promašivala izrađene šuteve, a u skoku je, kao i u prvoj utakmici, bilo dosta nesigurnosti.

Zagrepčani su  poveli 3:9, ali je odgovor domaćina stigao preko Nemanje Vranješa i Nikole  Pavlićevića, i to najjačim oružjem, šutem za tri poena, za poravnanje rezultata (9:9).

Cedevita je koševima Mira Bilana i Džejmsa Vajta stekla 4 poena viška u 5. minutu (9:13), a tu prednost je do kraja prve dionice uvećala za još poen (18:23).

Sutjeska u prva tri minuta i 11 sekundi nastavka nije postigla koš, što su gosti kaznili i prvi put poveli sa dvocifrenom razlikom (18:29).

Post domaćina prekinuo je Draško Albijanić, koji je iskoristio oba slobodna bacanja (20:29).

Dubljevićevi puleni su, i pored nekoliko ishitrenih i isforsiranih šuteva i previše dozvoljenih ofanzivnih skokova uspjeli dodatno da smanje zaostatak, pa je semafor u dvorani u 17. minutu pokazivao 24:29 poslije koša Nikole Žižića i penala Vranješa.

Agresivna odbrana nastavila je da daje rezultat, pa su domaći poslije kontre (koju Vranješ prvobitno nije iskoristio, iako je bio potpuno sam, kasnije se ispravio) prišli na samo posjed minusa (26:29).

Cedevita je bacanjima Pulena prekinula pozitivan niz Sutjeske, ali je odmah potom Vranješ dodatno istopio prednost Zagrepčana trojkom sa 8 metara (29:31), koja je atmosferu na tribinama dovela do usijanja.

Nikšićani su postigli još koš u kontranapadu (Pavlićević) za 31:33, ali je Džejkob Pulen sa zvukom sirene za kraj prvog poluvremena na sjajan način postigao prvu trojku Hrvata na ovom meču, iz devetog pokušaja – 31:36.

Gosti su bolje otvorili treću četvrtinu i košem Marka Arapovića u 22. minutu poveli 33:41, ali je tada uslijedila serija Nikšićana od 12:4, koju je predvodio nezadrživi Vranješ, a kompletirao trojkom o tablu Marko Mugoša za poravnanje rezultata – 45:45.

U 28. minutu stiglo je prvo vođstvo Sutjeske, kada je Ćalasan iz reketa pogodio za 51:49.

Zagrepčani su izjednačili preko Pulena, ali je potom fenomenalni Vranješ svojom petom trojkom na utakmici donio Sutjesci prednost od 3 poena (54:51).

Ipak, na drugoj strani je istom mjesrom uzvratio raspoloženi Pulen, pa je po isteku 30. minuta rezultat bio u potpunom egalu – 54:54.

Kao i u svakoj prethodnoj četvrtini, Cedevita je bolje krenula i u odlučujućoj: prvo je Karlo Žganec pogodio za tri poena, a potom i Lovro Mazalin za dva nakon ofanzivnog skoka (54:59), pa je Dušan Dubljević bio primoran da reaguje tajm-autom.

Sutjeska je u par navrata prišla na 3 poena minusa, ali Cedevita nije dozvolila preoket, već je uvećala prednost na 7 poena u 36. minutu, a minut kasnije nakon koša Mazalina sa polu-distance i na 8 poena (61:69).

Isti igrač je poslije greške u koracima koju je napravio Đoko Šalić iskoristio sjajnu asistenciju Bilana za dvocifreni višak Cedevite (61:71) i tu je bio kraj nadi domaćina da može do senzacije.

Do kraja meča prednost hrvatskog evroligaša je rasla, do konačnih 68:83.

Najbolji u redovima domaćina bio je Vranješ sa 20 poena, 8 skokova, 4 ukradene lopte i 3 asistencije (indeks 26), a njega je pratio Pavlićević sa 14 pogodaka i 6 uhvaćenih lopti.

U pobjedničkoj ekipi izdvojili su se Bilan sa 20 poena i 13 skokova (indeks 33), Pulen sa 18 i Vajt sa 14 koševa.

Sutjeska naredni meč igra u srijedu, u Ljubljani protiv Olimpije.

Centar gostiju Miro Bilan kazao je da je njegova ekipa, i pored jakog otpora domaćina ostvarila zasluženu pobjedu.

“Sutjeska je odigrala jako dobro, kontrolisali smo igru u prvom poluvremenu, međutim, dozvolili smo im da se vrate i dugo su nas držali u velikoj nervozi, ali na kraju smo pojačali odbranu, kontrolisali skok i zasluženo pobijedili”, rekao je Bilan na konfernciji za medije nakon utakmice.

Trener Cedevite Veljko Mršić kazao je da je publika u Nikšiću mogla da uživa u dobroj utakmici.

“Svi ste imali priliku da uživate u dobroj utakmici. Moja ekipa igrala je jako dobro u prvom poluvremenu, naročito u prvoj četvrtini . Tokom druge četvrtine promašili smo nekoliko otvorenih šuteva i Sutjeska se uspjela vratiti u meč. Treću četvrtinu odgrali su jako dobro, zahvaljujući trojkama Vranješa potpuno bili u meču. U posljednjoj četvrtini promijenili smo odbranu, nijesu se snašli jer nijesu imali više tajm auta da reaguju i serijom 7:o smo riješili pitanje pobjednika”, rekao je Mršić.

Na pitanje novinara portala Mladi Nikšića da ocijeni mogućnosati Sutjeske u jadranskoj eliti Mršić je kazao da se niko neće naigrati u Nikšiću.

” Sutjeska je odlična mlada ekipa, većina igrača je iz Nikšića, pa su uvijek posebno motivisani pred svojom publikom. Mnoge ekipe imaće problema u Nikšiću, Sutjeska je izuzetno agresivna ekipa i imaju odličan domaći teren sa izuzetnom publikom”, kazao je nekadašnji hrvatski internacionalac.

Nemanja Vranješ, koji je pružio najbolju partiju u redovima dmaćih zahvalio se publici na sjajnom i korektnom navijanju.

“Zahvaljujem se izuzetnoj publici, koja nam je sjajnim, ali korektnim navijanjem bila vjetar u leđa. Pružičli smo sjajan otpor evroligaškoj ekipi, ali je manjak rotacije i nedostatak iskustva uslovio da meč završi možda i nerealnom razlikom. Čestitam Cedeviti na odličnoj igri i zasluženoj pobjedi, a nama ostaje da se što bolje pripremimo za gostovanje Olimpiji”, rekao je Vranješ.

Trener Sutjeske Dušan Dubljević nije želio da nedostatak drugog plejmejkera bude alibi za neuspjeh.

“Igrali smo u predibnom abijentu, Nikšić je znao kako da dočeka evroligaša i da cijeni našu igru angažman i požrtvovanost. Igrali smo bez respekta, osim u nekim trenucima u prvom poluvremenu, ali je nedostatak rotacije, koji nije alibi, uslovio veću potrošnju energije kod Vranješa. Nijesmo kalkulisali, igrali smo na pobjedu, kao što ćemo ići na svakoj utakmici u Nikšiću bez obzira ko je rival. Smatram da je na kraju došao do izražaja individualni kvalitet protivnika”, rekao je Dubljević.