Sunce ovako nije izgledalo još od 1906 godine, a naučnici smatraju da nam zbog ove promjene prijeti mini ledeno doba.
Prije nekoliko dana, Sunce je izgledalo kao ,,bijela kugla”, a na fotografiji koju je objavila NASA nije bilo vidljivih pjega na površini.

 

Iako ovakva aktivnost nije neuobičajena, naučnici upozoravaju da Zemlji, ako se nastavi ovakav trend, prijeti mini ledeno doba.

..Trenutno imamo najmanje sunčevih pjega od 14. ciklusa, koji je svoj minimum dosegao u februaru 1906. godine. Budući da nema Sunčevih pjega, tako nema ni solarnih baklji. Ovo nije prvi put da se ovako nešto dešava. Period kad je Sunce bilo najmanje aktivno dešavalo se u takozvanom Maunderovu minimumu, od 1645. do 1715. godine. Tokom tog perioda Sunčeve pjege bile su izuzetno rijetke i smatralo se kako je Sunčev ciklus prestao da postoji”, navodi se u saopštenju
To razdoblje se poklopilo s mini ledenim dobom koje je zahvatilo Zemljinu sjevernu polu loptu. Mnogi naučnici su uvjereni kako su upravo mala solarna aktivnost, povećana vulkanska aktivnost i moguće promjene u okeanskim strujama krivi za zahlađenje u 17. vijeku.
Prošlogodišnja istraživanja NASA-e, pokazala su da nas novi Maunderov minimum ponovo može zadesiti između 2020. i 2030. godine. Ta istraživanja pokazuju da će Sunčeva aktivnost pasti za 60 odsto, i to na uslove kakvi su zadnji put viđeni tokom malog ledenog doba.
Velika rupa iznad Arktika postaće još veća ovog proljeća kad se hladni vazduh pomiješa s povratkom Sunca i zagađenošću vazduha. Rupa iznad kanadskog dijela Arktika velika je dva milona kvadratnih kilometara.