
Crna Gora će sjutra i narednih dana biti najtoplija u Evropi. Toplotni talas će trajati šest, sedam dana, a možda i duže sa temperaturama preko 39 stepeni, rekao je u Bojama jutra šef Meteo centra TV Vijesti Dušan Pavićević. “Crna Gora neće biti najugroženija.
Izrazito visoke temperature se očekuju i dalje na Pirinejskom poluostrvu, na Apeninskom poluostrvu i većem dijelu Balkana čak i u srednjoj Evropi”, kazao je Pavićević. U tim područjima će maksimalne dnevne temperature ići preko 40 stepeni.
“Crna Gora je vrlo rijetko najugroženija. Kod nas dugo traju ti toplotni talasi u zadnjih 20-ak godina. Sve okolne države imaju višu ekstremno izmjerenu temperaturu nego što je Crna Gora ima. U Crnoj Gori je to 44.8 stepeni, a mislim da i Sjeverna Makedonija, Srbija i Hrvatska imaju više apsolutne maksimume”, rekao je Pavićević.
Miodrag Bešović, direktor direktorata za zaštitu i spašavanje u MUPU kazao je da su posljednih dana imali intenzivne požare širom Crne Gore, najviše u dijelu Podgorice, Nikšića, Bara, Budve, Herceg Novog, Plužina, Pljevlja i Petnjice. “Za sada su nam aktivni požari u Nikšiću. To je planina Vojnik, deponija Mislov Do i dio kod Bogetića. Dalje imamo požar kod opštine Herceg Novi koji je aktivan već nekoliko dana i opština Plužine, selo Zakamen, mjesto Dola i Šćepan Polje”, naveo je Bešović.
Ističe da su svakodnevno aktivni na tim područjima, a da su lokalne službe zaštite i spašavanja iz tih opština na terenu tokom čitavog dana.
“Požari se ne mogu ugasiti vazduhoplovima, ipak treba da se sa zemlje ugase, i sve zavisi od vremenskih uslova, a naročito vjetra. Za sad su ovi požari pod kontrolom. Trenutno nas najviše brine svijest građana koju još nemamo izgrađenu kako bi ljudi shvatili da svakim paljenjem vatre na otvorenom mogu da izazovu veliku katastrofu i da su tu ugroženi i ljudski životi i imovina. U najvećem dijelu uzroci požara su ljudski faktori”, naglašava Bešović.