“Projekat „Putevima moga grada“ ponudio je inovativan i kreativan pristup na polju zelene ekonomije. Inspirisan je potrebom da se šire javnosti upoznaju sa značajem i mogućnostima valorizacije nedrvnih i drvnih šumskih plodova. Ideja vodilja je bila da ukažemo na činjenicu da je riječ o nedovoljno iskorišćenom resursu sjevernog regiona Crne Gore i Nikšića“, ističu iz nevladine organizacije Pro Futuro.

Ovaj sektor može biti veoma inspirativan za stvaranje novog brenda i imidža Nikšića kao poželjne i nezaobilazne turističko-poljoprivredne destinacije.
“Uzimajući u obzir brojne probleme na polju neaktivnosti, nezaposlenosti i nemotivisanosti žena i mladih a nadahnuti željom za njihovim ekonomskim osnaživanjem, projekat je uključio 4 žene sa teritorije Nikšića između 18 i 50 godina godina kao i nekolicinu mladih ljudi koji su učestvovali u branju i sakupljanju voća, obrazovanju i promociji nedrvnih i drvnih šumskih proizvoda kao samih prozvoda nastalih od njih. Proizvodi su naravno pripremani uzimajući u obzir sve standarde u ovoj oblasti. Edukaciju je vodila jedna žena iz seoskog domaćinstva.
Projekat je podrazumijevao obilazak različitih lokacija u okolini Nikšića, uz konsultacije mještana sa tih područja. Odštampani su priručnik i knjiga recepata koji su predstavili učesnici u ovom projektu. Na završnom događaju koji je održan na platou u podnožju Starog Grada Bedema promovisani su nastali prozvodi od sakupljenih šumskih plodova. Tako su se mogli probati sljedeći proizvodi: sokovi od divljeg šipka, divljih jabuka, jabuka, krušaka, dunja, aronije i borovnica, potom rakije dunja i jabuka, zatim džem od jabuka slatko od šumskih jagoda itd”, kazali su iz ove organizacije.
Promociji i degustaciji su prisustvovali zainteresovani građani i građanke koji su imali jedinstvenu priliku da uživaju u degustaciji ovih proizvoda. Projekat je uključio profesionalnog vodiča koji se brinuo o bezbijednosti učesnika tokom berbe plodova. Pored toga, uključeno je nekoliko mladih volontera koji su bili zaduženi za pripremu projektnih aktivnosti i završnog događaja.
Finansijska podrška projektu “Putevima moga grada” dio je poziva za male grantove a pružio je projekat „Umrežavanje i zalaganje za zelenu ekonomiju“, finansiran od strane EU a koji je sprovela Mreža za ruralni razvoj Crne Gore u saradnji sa Mrežama za ruralni razvoj Sjeverne Makedonije, Srbije, Kosova, Albanije, Bosne i Hercegovine. i Hrvatska.
“Naša je namjera da ova aktivnost postane tradicija kako bismo animirali građane i građanke da se u većoj mjeri bave ovom oblašću koja ima veliki potencijal a svakako tretira pitanja od značaja kada je riječ o organskoj i zdravoj ishrani ističu iz organizacije”, zakljucili su. .