Ukoliko ste ljubitelji cvijeća, volite da se u vašem vrtu nalaze razne vrste oblika i boja, onda su ove vrste posebno pogodne za sadnju u aprilu.

Maćuhice
Iako ih je najbolje saditi u jesen, ovaj dvogodišnji cvijet može se saditi i u proljeće. Ukrašavaju vrtove i balkone, a imaju i bogata ljekovita svojstva: liječi od reume, artritisa, a posebno je dobra kod problema s disanjem te kožnih oboljenja kao što su ekcemi ili akne. Maćuhice cvjetaju od proljeća, a kako nisu zahtjevne dobro podnose i sunce i sjenku. Potrebno ih je jedino redovno zalivati i skidati im uvele cvjetove.
Kale
Njihovo pravo mjesto je uz vodene površine, zato ih zalivajte umjereno, kada uočite da je zemlja suva. Šarene kale traže potpuno osunčane pozicije ili najviše blagu sjenku. U jače zasenjenim pozicijama cvjetanje je malo, a biljke slabe.
Evo predloga koje cvijeće da sadite.
Begonije
Begonije oduševljavaju ne samo svojim šarenim cvjetovima već i lijepo raspoređenim listovima. Sade se u blago kisjelu podlogu bogatu hranljivim sastojcima. Ne vole previše vlage, a savršena podloga za begonije pripremljena je od mješavine treseta sa zemljom ili kompostom. Ukoliko želite da biljke rano procvjetaju, sadite ih u zatvorenom prostoru, a potom ih, kada prestane opasnost od mraza preselite napolje.
Dalije
Dalije su predivne visoke biljke koje svakom vrtu daju neku vrstu “drame”. Obožavaju sunce i ne zahtijevaju preveliku brigu. Treba ih zalivati samo u slučaju suše. Sjeme dalije može se posaditi u aprilu direktno u gredice, a cvjetaju čitavo ljeto do prvih zahlađenja.
Gladiole
Kada se uslijed velikih vrućina sve ostale biljke uspavaju, ovaj vrtni cvijet oduševljava svojim cvijetovima. Lukovice se sade u proljeće u dobro pripremljenu zemlju na dubini od 15 do 25 centimetara. Vole sunce, a cvjetaju tokom cijelog ljeta, sve do prvih zahlađenja. Svake dvije nedjelje treba ih malo okopati, kako bi se osvježile.
Neven
Neven je omiljena biljka vrtova, a osim ljepotom osvaja i svojim ljekovitim svojstvima. Sjeme nevena sadi se u aprilu i maju, a cvjetaju od maja sve do prvih zahlađenja. Kako bi zadržao svoju ljepotu, neven je potrebno redovno rezati. Ukoliko ga namjeravate koristiti za liječenje ili čaj, najbolje vrijeme za berbu je u avgustu, jer je cvijet nevena tada najkvalitetniji.
Suncokret
Suncokret se sije u proljeće, najčešće u maju, a cvjeta od maja do septembra. Idealan je za sadnju uz ogradu. Voli sunce i vlagu, a tlo pogodno za njegov rast je ono bogato kiseonikom. Pri uzgoju suncokreta velika važnost pridaje se gnojidbi fosfornim gnojivima jer je fosfor ključan za cvjetanje.
Afrički luk
Ako tražite bilju koja će vrt uljepšati odmah, birajte ovu brzorastuću biljku otpornu na sušu sa peteljkama koje kreiraju eksplozivnu cvjetnu glavicu. Prvi put cvjetaju vrlo rano, a zatim ponavljaju cjvetanje sa višestrukim klasovima.
Gardenija
Za aromatičan dodatak vašem vrtu, razmislite o sadnji cvijeća slatkog mirisa, kao što je sorta gardenije koja cvjeta u proljeće. Ova biljka stvara zapanjujuće bijele pojedinačne cvjetove sa sredinom obojanom u vibrantnu žutu boju. Sorte poput ScentAmazing počeće latice otvarati u proljeće i trebale bi ponovno cvjetati tokom jeseni, a mogu se pohvaliti i tamnim zimzelenim lišćem koje će zadržati tijekom cijele godine.
Sadnja
Prilikom sadnje treba pripaziti na dubinu sadnje i zemlju u koju planirate da posadite biljke. Treba imati na umu da lukovičasto cvijeće ne podnosi stajski gnoj i nepropusno tlo, zbog toga zemlja treba da bude pjeskovita, odnosno propusna.
Manje lukovice treba saditi oko 15 centimetara u dubinu, a veće na dubinu od oko 30 centimetara. Sadite biljke nakon što prestane povremeni mraz. Biljke koje se presađuju s mjesta na mjesto mogu se presaditi čim vlažnost zemlje to dopusti i kada se zemlja odmrzne. Gomolji (oraščići) se mogu saditi čim temperatura zemlje pređe pet stepeni Celzijusa.
Izvor: Kolektiv.me