Programom za realizaciju mjera energetske efikasnosti u industriji planirano je uspostavljanje grant šeme za uvođenje inovativnih rješenja i novih tehnologija koje će dovesti do povećanja upotrebe dostupnih izvora obnovljive energije, saopšteno je iz Privredne komore (PKCG), prenosi RTCG.
Direktorica Sektora za projekte PKCG, Tanja Radusinović, kazala je na info danu o pripremi Programa za realizaciju mjera energetske efikasnosti u sektoru industrije da će veća upotreba dostupnih izvora obnovljive energije doprinijeti daljem razvoju zelene ekonomije, kao i unapređenju poslovanja u industrijskom sektoru.
Skup, koji je održan u ponedjeljak, organizovali su Privredna komora (PKCG), Ministarstvo ekonomije i konzorcijum Expertise France.
Radusinović je navela da taj projekat predstavlja još jednu potvrdu da Privredna komora i resorno ministarstvo kroz niz aktivnosti nastoje da doprinesu konkurentnosti preduzeća i pripreme ih za poslovanje na velikom evropskom tržištu.
“Uvjereni smo da će veliki broj crnogorskih preduzeća iskazati interesovanje da budu dio ovog projekta”, kazala je Radusinović.
Skup je dio projekta IPA 2014 Unapređenje poslovnog okruženja i konkurentnosti privatnog sektora u Crnoj Gori, koji implementira konzorcijum Expertise France u saradnji sa relevantnim institucijama u Crnoj Gori. Tim projektom, pored niza drugih aktivnosti u cilju podsticanja konkurentnosti i inovacija kod MSP, planirana je i tehnička podrška za unapređenje energetske efikasnosti u industriji.
Generalni direktor Direktorata za energetiku i energetsku efikasnost, Marko Radulović, rekao je da je jedna od prioritetnih mjera u novom akcionom planu za period od ove do 2021. godine pronalaženje mogućnosti za podršku sektoru industrije u cilju unapređenja energetske efikasnosti kroz primjenu modernih tehnologija i rješenja.
“U narednom periodu planirano je uspostavljanje finansijskih mehanizama podrške za uvođenje inovativnih rješenja i novih tehnologija koje će dovesti do poboljšanja energetske efikasnosti i povećanja upotrebe dostupnih izvora obnovljive energije od preduzeća, a što će u značajnoj mjeri doprinijeti daljem razvoju zelene ekonomije, kao i unapređenju poslovanja u sektoru industrije”, naveo je Radulović.
On je dodao da je planirano mapiranje preduzeća iz sektora industrije, odnosno kreiranje registra i priprema analize potencijala za realizaciju mjera energetske efikasnosti u odabranim kompanijama, koje će sprovesti konsultanti angažovani u okviru projekta.
Slijede aktivnosti na pripremi pilot programa, odnosno finansijskog mehanizma za implementaciju mjera energetske efikasnosti i korišćenja obnovljivih izvora energije u industrijskom sektoru, a koje imaju cilj smanjenje potrošnje energije i pratećih troškova.
“U okviru projekta radiće se na jačanju kapaciteta preduzeća iz sektora industrije za implementaciju sistema energetskog menadžmenta”, naveo je Radulović.
On je objasnio da projekat, u određenoj mjeri predstavlja nastavak aktivnosti koje su u prethodnom periodu realizovane u procesu pripreme Studije o unapređenju metalne industrije investicijama baziranim na energetskoj efikasnosti i povećanju perfomansi u zaštiti životne sredine.
BESME projekat predstavila njegova menadžerka Siska-Martina kajati.
Ključni rezultati tog projekta, vrijednog 1,6 miliona eura, koji se sprovodi u periodu od prošle do naredne godine, biće razvijen strateški i operativni okvir za sprovođenje politike u cilju povećanja konkurentnosti i inovacija, osnaženi institucionalni, tehnički i administrativni kapaciteti za sprovođenje politika za konkurentnost i inovacije i ojačani klasteri i privredni subjekti, poboljšana produktivnost i profitabilnost poslovanja.
“Računi za energiju većine industrija mogu lako dostići deset do 20 odsto globalnog prometa. Dobrim radom, šemama za održavanje i upotrebom efikasne opreme račun za energiju može biti snižen čak 30 do 50 odsto sa prosječnim povratom investicija između tri do pet godina”, navela je Kajati.
Ona je kazala da tim događajem EU počinje pružanje tehničke pomoći u kreiranju nove industrijske politike Crne Gore.