NVU Sana: Nagrade za one koji daju lijep primjer mladima

Nevladina organizacija Sana u saradnji sa grupom mladih dijaspore odlučila je da na njihovu inicijativu nagradi građane Crne Gore čije su djelovanje u prethodnoj godini oni zapazili i koji su svojim zalaganjem za dobrobit građana poslali lijepu poruku svim mladima u dijaspori. Odabrano je više organizacija, privrednika i pojedinaca koji su se istakli.

Nagrađeni u kategoriji Heroji godine je Nikšićanin Milan Bojičić, donor bubrega doktorki Jasmini Međedović iz Berana koju ranije nije poznavao.
„Milan se na ovaj gest odlučio kako je ranije istakao jer mu je otac imao sličnih problema, a podstakla ga je direktorica organizacije NVO Izvor života čiji je Milan član“, kazala je Nataša Barović, direktorica NVU Sana.
Nikšićanin Ratko Drašković donor bubrega sugrađanki Radmili Raičević je takođe jedan od dobitnika. Jedan od dobitnika je i Beranac Vladimir Šćekić donor jetre sugrađaninu Vidoju Simonoviću. Vladimir je i član humanitarne organizacije Čojstvo.
Žene godine su Kostantina Vojinović dorektorica NVO Izvor života koja je pored toga što je donirala bubreg Iliji Bulajiću do tada nepoznatom sugrađaninu u prošloj godini ispratila više pacijenata u Turskoj i boravila sa njima tokom liječenja.
„Vjerujemo da je za to trebalo dosta i snage i ljubavu i da iz tog razloga s pravom treba da nosi titulu Žena godine“, kazala je Barović.
Žena godine je i Snežana Burzan koja je nagradu dobila za promociju kulture i predstavljanje naše zemlje kroz svoje djelovanje kako su žene iz naših krajeva inovatine i sposobne da se izbore za svoje mjesto u društvu i na funkcijama i da to rade profesionalno i srcem.
Biljana Otašević žena pokretač devet uspješnih žena čija su djela oduševila sve.
Dobitnici nagrade „Pomozi srcem“ su: Humanitarna organizacija Hilal Bijelo Polje koja je prepoznata po višegodišnjem radu na teritoriji Opštine Bijelo Polje. Dobrovoljni davaoci krvi Sveti Sava Nikšić za nesebičnu donaciju dragocjene tečnosti. NVU Žene Bara iz Bara za zalaganje za dobrobit socijalno ugroženog stanovništva ove opštine kroz djelovanje rada Narodne kuhinje, prikupljanja sredstava za liječenje sugrađana i još mnogo aktivnosti po kojima je ova organizacija prepoznata.
Dobitnica je i humanitarka Zorica Drakulić Vidaković iz Herceg Novog za zalaganje u borbi protiv siromaštva u toj opštini. Dalibor Petković i muzičari koji su na ulicama Nikšića i drugih opština zajedničkim snagama prikupili značajan novac za liječenje velikog broja djece i odraslih. NVO Izvor života Nikšić koja je svojim zalaganjem kroz rad Narodne kuhinje u tom gradu pomogla veliki broj socijalno ugroženih sugrađana, pomogli u prikupljanju sredstava za liječenje velikog broja djece i odraslih, pomogli izgradnju i adaptaciju velikog broja domova.
Devet dobrih žena čija je humana misija odjeknula nakon zemljotresa u Hrvatskoj i tako su nastavili da svoje sjajne ideje sprovode u djelo. NVO Zinak čije aktivnosti su prepoznate kroz rad mnogo ozbiljnih projekata već godinama unazad.
Svetlana Mandić dopisnik Vijesti iz Nikšića za priču o dječaku Veselinu Nikiću koji je zbog surove korone ostao bez sestre i majke, a tri godine prije toga i bez oca, kao i niz drugih priča. Luka Zeković fotograf ND Vijesti, Miomir Maroš novinar RTCG za emisiju Zapisi. Aleksandra Obradović, urednica CDM portala za očuvanje i izvještavanje o aktivnostima dijaspore.
Vladimir Otašević novinar dnevnih novina Dan.
„Nagradu Doprinos dijaspore dobija između ostalih crnogorska porodica iz Berlina čija dobrota je poznata cijeloj javnosti posebno imajući u vidu da i nakon mnoštva pomoći insistiraju na anonimnosti. Njihova pomoć pristiže na mnoge adrese narodnih kuhinja, Crvenog krsta, za građenje domova, liječenje djece i mnogo toga. Ova porodica pomaže i van naših granica“, kazala je Barović.
Fondacija Hemiias godpodina Hajriza Brčvaka čija je humanost prepoznata kako kod nas i šire po mnogim aktivnostima poput liječenja djece, izgradnje domova, pomoći djeci Afrike i jedna od poslednjih pomoći za izgradnju bolnice u Bijelom Polju. KLIB BALKAN SUNDERN udruženje iz Njemačke za pomoć naših prilikom prikupljanja sredstava za liječenje posebno ističući sredstva za građane Berana.
Nagradna za životno dijelo ide u ruke dr Nebojše Kavarića, dr Radovana Raca Mijanovića, Gordane Sarić, Ljubice Durutović.
Nagradu za humanost preduzetnika odlazi u ruke kompanija Cerovo, SB Bet, Cosmetics marketi, Coca Cola, Helenic Crna Gora, Ramel DOO Nikšić.
Dodjela nagrada biće održana u KIC Budo Tomović 12.01.2022. sa početkom u 19 časova u multimedijalnoj sali na prvom spratu.