Pravo da stopira otplatu kredita zbog koronakrize od aprila prošle godine do avgusta iskoristilo je 78,22 hiljade klijenata banaka, mikro-finansijskih institucija, lizing kompanija i Investiciono-razvojnog fonda, dok je vrijednost zajmova za koje je odobren moratorijum dostigla 1,7 milijardi EUR.

Najviše kredite stopirano je kod banaka i to 1,4 milijarde, zvanično je saopšteno Vijestima iz Centralne banke (CBCG), koja je od aprila prošle godine donijela devet paketa privremenih mjera u cilju ublažavanja efekata pandemije na banke i korisnike kredita. Te mjere su se odnosile na građane, preduzetnike i firme, posebno u dijelu otežanog pristupa novcu banaka koji je bio, kako su naveli, neophodan za prevazilaženje negativnih efekata smanjene ekonomske aktivnosti, poboljšanje tekuće likvidnosti i restrukturiranje dospjelih obaveza.
”CBCG prati i analizira sprovođenje mjera na osnovu mjesečnih izvještaja koje izvještajne institucije dostavljaju u propisanoj formi. U narednom periodu, u zavisnosti od procijenjenih okolnosti u vezi sa pandemijom i njenim uticajem na finansijski sistem, građane i privredu razmatraće se eventualno donošenje mjera u cilju očuvanja stabilnosti finansijskog sistema i društva u cjelini”, kazali su iz CBCG.
Oni su dodali da su mjere koje su donosili od izbijanja pandemije prilagođavane i mijenjane u zavisnosti od procjene finansijske stabilnosti i analiza kretanja na finansijskom tržištu uzrokovanih pandemijom.
”Ukupan broj korisnika kredita kod banaka, MFI, lizing društva, IRF-a i banaka u stečaju koji su koristili moratorijum je 74,22 hiljade, od čega se na poslovne banke odnosi 60,46 hiljada ili 82 odsto. Od ukupnog broja klijenata u moratorijumu, na preduzeća se odnosi pet odsto, a na građana 95 odsto. U trenutku apliciranja za moratorijum, ukupan iznos kredita za koji su ove institicije odobrile moratorijum korisnicima za period važenja odluke o posebnim mjerama zaključno sa 31. avgustom ove godine je 1,7 milijardi EUR, od čega se na banke odnosi 1,4 milijarde. Od ukupnog iznosa novca u moratorijumu na preduzeća se odnosi 824 miliona EUR, a na građane 848 miliona”, kazali su u CBCG.
Prema podacima dobijenim od izvještajnih institucija u vezi sa namjenom kredita obuhvaćenih moratorijumom, gotovinski nenamjenski krediti su dominantni i čine 30 odsto svih kredita u moratorijumu. Slijede krediti za likvidnost sa 14 odsto, kupovinu stanova 13 odsto, refinansiranje obaveza i realizaciju investicionog programa po 12 odsto. Što se tiče preduzeća, u moratorijumu prednjače krediti za likvidnost 27 odsto, zatim krediti za realizaciju investicionog programa 25 odsto i krediti za refinansiranje obaveza 17 odsto, a kod građana dominantni su gotovinski nenamjenski krediti 54 odsto, zatim stambeni 26 odsto i krediti za refinansiranje osam odsto.
”Najviše kredita u moratorijumu kod banaka je bilo u prvom moratorijumu koji se odnosio na sve korisnike kredita, bio je obavezujući za banke i imao je ograničeni rok trajanja od 90 dana. U aprilu prethodne godine više od 62 hiljade dužnika je iskoristilo pravo na moratorijum u ukupnom iznosu od 1,3 milijarde EUR tekućeg duga, čime je obuhvaćeno 47 odsto svih kredita u sistemu. Najviše restrukturiranih kredita banke su odobrile u februaru u iznosu od 221 milion EUR, što predstavlja 7,6 odsto bruto kredita, a odnosili su se na 890 dužnika”, rekli su iz CBCG.
Izvor: Mina biznis