U Crnoj Gori iz godine u godinu bilježi se rast korišćenja električnih automobila, a tome doprinosi i sve veći broj punionica koje su dostupne građanima besplatno.

”Besplatne punionice postoje na više od 40 lokacija širom Crne Gore. Najviše ih je u Podgorici i Primorju, a nedavno je i Nikšić dobio prvu pinionicu za električne automobile u Ulici Radoja Dakića”, naveo je dr Vladan Durković u okviru predavanja ”Šta Zeleni dogovor znači za E-mobilnost?”, koje je organizovala NVO Društvo mladih ekologa Nikšić u saradnji sa partnerskom organizacijom NVU Putevima predaka.
Mjesta za besplatno punjenje električnih automobila, vrsta su subvencioniranja ovog vida prevoza koji je budućnost saobraćaja, a koji se u modernim zemljama uveliko koristi.
”Među ostalim mjerama su subvencije za bicikla i električne trotinete, kao što je to slučaj u Podgorici, besplatni gradski prevoz za starije osobe, taksi službe u Podgorici sa markama električnih automobila ”Tesla” i ”Golf”. Država je formirala Eko fond koji subvencionira kupovinu električnih ili hribridnih vozila u iznosu od 2.500 eura za kupovinu hibridnih odnosno 5.000 eura za kupovinu električnih vozila”, rekao je Durković i dodao da su postojeće punionice javno dostupne ili namijenjene zaposlenima u kompanijama.
Ipak, u Crnoj Gori svega je oko 400 registrovanih električnih automobila zaključno sa 2021. godinom. Prema riječima Durkovića, koji radi kao asistent u nastavi na podgoričkom Elektrotehničkom fakultetu, prije deceniju bile su uspješne mjere za povećanje učešća obnovljivih izvora energije u ukupnoj proizvodnji električne energije, pa su slične mjere uvedene i za promociju učešća električnih automobila u ukupnom transportu.
”Cilj je podsticati potrošače da imaju koristi od kupovine električnih vozila s nultom emisijom na tržištu u vidu direktnih ili indirektnih subvencija. Takođe, povećanje proizvodnje električnih vozila znači da cijena vozila opada. Slično je bilo i sa obnovljivim izvorima energije”, naveo je tokom predavanja.
Evropska unija je snažno orijentisana prema dekarbonizaciji transporta, a ključne godine za te proklamovane ciljeve biće 2030 i 2050.
”Ciljevi uvođenja električnog transporta su smanjenje emisija ugljen-dioksida do 2030. godine sa hibridnim i električnim vozilima i potpuni prestanak emisije do 2050. godine. godine kada će evropskim drumovima saobraćati samo električna vozila”, naglasio je tokom izglaganja Durković.
Transport doprinosi emisijama ugljen-dioksida sa 20 odsto na teritoriji Evropske unije, što je nakon proizvodne i građevinske industrije najveće emiter.
”Zbog toga se sve više gradova odlučuje na neke mjere kao što su uvođenje zona s nisklim i nultim nivoom emisija, lokalne subvencije, a neke države najavljuju i ukidanje prodaje automobila sa SUS motorima”, predstavio je trendove u Evropskoj uniji koja je decembra 2019. godine objavila dokument pod nazivom Zeleni dogovor koji predstavlja ambiciozan paket mjera čije sprovođenje će učiniti da Evropa 2050. bude prvi kontinent bez emisija ugljen-dioksida.
Predavanje o električnom transportu organizovano je za predstavnike NVO sektora u Nikšiću i lokalnih institucija u čijem je fokusu posla saobraćaj.
Realizovano je u okviru projekta ”Uključi se, jer je važno mijenjati saobraćajnu kulturu!”, koji je podržan od strane Ministarstva kapitalnih investicija na javnom konkursu za raspodjelu sredstava za projekte nevladinih organizacija.