Do trećeg trofeja u ovom takmičenju, “ajkule” su stigle trijumfom nad selekcijom Sjedinjenih Američkih Država 9:8.

Finalni susret u Tbilisiju obilježio je Aleksandar Ivović, strijelac pet pogodaka.

Posebno važan gol dao je na isteku treće četvrtine, kada je Crna Gora povela sa 7:5.
“Ajkule” su nametnule svoj ritam još u prvoj dionici, stekle dva gola prednosti, a jedini pad u igri dogodio se početkom druge četvrtine kada su Amerikanci prvi i posljednji put došli do izjednačenja.
Kao nakon prvog, tako i poslije drugog i trećeg perioda, izabranici Vladimira Gojkovića su imali po dva gola prednosti.
Početkom posljednje dionice bilo je i +3 (8:5), a sve dileme oko pobjednika otklonio je Dušan Matković pogodivši za 9:7 na 100 sekundi prije kraja.
Crna Gora je osvajanjem zlatne medalje napravila odličnu uvertiru pred Olimpijske igre u Tokiju.
Treće mjesto u Svjetskoj ligi pripalo je Grčkoj koja je rezultatom 10:8 porazila Italiju.
Tok utakmice:
Kraj, pobjeda i zlato za Crnu Goru!
9:8, još ništa nije riješeno. Doub je strijelac. Još 39 sekundi.
9:7, lakše se diše. Matković vraća +2, do kraja meča još minut i 42 sekunde.
8:7, samo gol prednosti imaju “ajkule”, Halok je iskoristio važan napad na tri minuta prije kraja.
8:6, ne predaju se Amerikanci, gol Hupera, prvi u finalu.
8:5, Ivović rešeta, siguran iz peterca. Spaić se izborio za penal.
III četvrtina – uoči završnih osam minuta igre, Crna Gora vodi sa 7:5.
7:5, Ivoooović pet sekundi prije kraja, sjajan završetak četvrtine.
6:5, Novi peterac, promijenjen izvođač – Irving precizan.
6:4, Boven iz peterca.
6:3, prvi put u finalu Crna Gora ima tri gola viška. Svoj drugi pogodak potpisuje Petković.
5:3, ono što nije učinio Doub, jeste Ivovoić. Naš bombarder koristi peterac i ponovo “ajkule” imaju opipljivu prednost.
Mogli su Amerikanci do drugog izjednačenja na utakmici, ali je Kandić odbranio peterac Doubu.
4:3, koristi SAD prvi napad u trećem kvartalu, Doub postiže svoj drugi pogodak.
II četvrtina – na polovini meča Crna Gora vodi sa 4:2. Amerikanci su popravili igru tokom druge četvrtine, ali “ajkule” nisu dozvolile preokret.
4:2, majstorija Ivovića. Projektil iz ogromne udaljenosti. Ponovo imamo +2.
3:2, konačno gol naše selekcije u drugom periodu. Petković je lukavo pogodio u bliži ugao.
2:2, izjednačenje u Tbilisiju. Halok se dobro snašao pored Ukropine i Matkovića i sa dva metra poslao loptu u mrežu.
2:1, smanjuju Amerikanci, Doub je bio precizan u napadu sa igračem više.
I četvrtina – odličnih osam minuta “ajkula” i vođstvo od dva gola razlike. Odbrana zasad funkcioniše sjajno, Kandić nijednom nije matiran…
2:0, Ivović povećava prednost Crne Gore. Lopta je od stative završila u mreži rivala.
1:0, odličan početak naše selekcije, Spaić je pogodio šraubom.
Najava:
“Ajkule” su na završnom turniru u Gruziji, uprkos poteškoćama pojedinih igrača sa stomačnim virusom, prikazali odlične partije i kao favoriti dočekuju duel protiv Amerikanaca.
Crna Gora je upisala tri lake pobjede u grupi, potom bez problema nadigrala Kazahstan u četvrtfinalu, dok je u četvrtfinalu sa 8:4 izašla na kraj sa Grčkom.
Izabranici Vladimira Gojkovića imali su priliku da testiraju snagu Amerikanaca u grupnoj fazi i tada je naš nacionalni tim slavio sa rutinskih 10:6.
“Ajkule” su dosad dva puta osvajale Svjetsku ligu – 2009. u Podgorici i devet godina kasnije u Budimpešti.