Glavni cilj društvenog preduzetništva jesu mogućnosti zapošljavanja i otvaranje novih radnih mjesta, ali ne i ostvarivanje velikih profita. To je generalna ocijena okruglog stola na temu „Mogućnosti za razvoj društvenog preduzetništva u Crnoj Gori“ koji se danas održao u Tehnopolisu.

Okrugli sto je organizovala Nevladina organizacija “FORS Montenegro” u okviru projekta društvene ekonomije za zapošljavanje u Crnoj Gori pod nazivom „SEEM“.

Na početku okruglog stola prikazana je prezentacija o društvenom preduzetništvu, najprije na nivou Evropske unije (EU), a zatim i na regionalnom području.

“Društveno preduzetništvo kombinuje potrebe društva za ekonomskim reagovanjem i usmjereno je na riješavanje već postojećih problema, ali ne i na veliku finansijsku ostvarenost. Današnja trka za profitom dovela je do gubljenja posla. EU je prepoznala značaj ulaganja u društvenu zajednicu, a najbolji pokazatelj toga je ostvareni bruto društveni prihod na nivou zemalja članica, koji iznosi četiri odsto. Ulaganje u društvena preduzeća bazira se na pružanju prilika svima, zbog same osjetljivosti na probleme zajednice” saopštio je izvršni direktor FORS-a Veselin Šturanović.

Cilj društvenog preduzetništva je zapošljavanje koje je uslovila ekonomska kriza i već postojeći globalni kapitalizam.
Prema podacima vezanim za EU, 11 miliona ljudi radi u društvenim preduzećima, što predstavlja šest odsto zaposlenih u državama ove zajednice.

“Nakon upoznavanja sa pomenutim činjenicama, probudila se želja da počnemo sa radom u ovoj oblasti gdje Crna Gora ima ogromnog prostora za napredak. Vjerujem i da već početim radom budućnost nije daleka, te da će se u okviru nevladinih organizacija, formiranja zadruga i samostalnim organizacijama društvenih preduzeća, riješavati problemi zajednice koji se najviše odnose na nezaposlenost”, saopštio je Šturanović.

Posebna pažnja tokom okruglog stola posvećena je razjašnjavanju razlike između društvenog i socijalnog preduzetništva. Socijalno preduzetništvo je usmjereno samo na ranjive kategorije društva, odnosno one koje su zastupljene u resoru Centra za socijalni rad.

„Socijalno preduzetništvo je za sada nedovoljno razvijeno na nivou Crne Gore, ali se kroz serije okruglih stolova kao što je ovaj, na najbolji mogući način pokušava unaprijediti ovaj dio ekonomije, kako bi se otvorila i nova radna mjesta za osobe sa posebnim potrebama. U Nikšiću pozitivan primjer predstavlja “Gradski vešeraj”, koji trenutno ima tri zaposlene osobe sa invaliditetom. Ova javna ustanova, koja je sa radom počela 2015. godine , je ušla u ravnopravnu konkurenciju sa NVO sektorom kada je u pitanju raspodjela sredstava i priznata je od strane Opštine, na šta smo veoma ponosni. Osim pomenute javne ustanove u našem gradu se nalaze i dnevni boravci za stare, kao i sklonište za žene žrtve nasilja”, saopštio je direktor Centra za socijalni rad Ivan Mitrović.

On je istakao da su ove ustanove kojima se Centar za socijalni rad posebno bavio, podržane od lokalnih privrednika, kao i od saradnika iz zemalja regiona i Evrope. Mitrović je dodao da će uskoro u Nikšiću biti otvoren romski “call” centar, u kojim će biti uključeno i zapošljeno pet do sedam pripadnika romske populacije.

Projekat društvene ekonomije za zapošljavanje u Crnoj Gori “SEEM”, čiji su ciljevi zapošljavanje mladih i nezaposlenih, unaprijeđenje za pronalazak posla i otvaranje sopstvenog radnog mjesta sa akcentom na društveno preduzetništvo, za svog partnera izabrao je hrvatsko društveno preduzeće “Slap”, za koji smatraju da je otišao korak dalje u ovoj oblasti.

U okviru realizacije projekta posebna pažnja će se usmjeriti na obuke za pisanje projekata, za koje će se i organizovati takmičenje, uz redovne treninge i obilazak “Slapa” u Hrvatskoj, što je kvalitetna osnova za početak razvoja društvenog preduzetništva.

Takođe projekat će organizovati serije okruglih stolova, kao što je bio današnji i veliki broj konferencija koje će biti medijski ispraćene. Svoj rad će osim u svim oblicima medija predstavljati i na društvenim mrežama.

Ministarstvo rada i socijalnog staranja će najprije da se pobrine za pravna pitanja ovog vida preduzetništva.

„Za sam početak projekata moraju se odrediti zakonske regulative. Ministarstvo rada i socijalnog staranja će taj dio razvijati u dva pravca, prvi u strateškom i zakonodavnom, drugi u pravnom okviru Crne Gore. Ono što mogu da najavim jesu poreske olakšice za sva preduzeća koja zadovolje društvene ili socijalne okvire”, saopštio je predstavnik Ministarstva rada i socijalnog staranja Jasmin Lukačević.

Predsjednica Skupštine Opštine Nikšić Sonja Nikčević je bila veoma zadovoljna samim okruglim stolom, kao i velikom odzivu državnih institucija i nevladinih organizacija, koji zajedničkim djelovanjem zaista mogu unaprijediti razvoj društvenog i socijalnog preduzetništva.

„Društveno i socijalno preduzetništvo su veoma osjetljive teme i Crna Gora je tek na početku ovog projekta, ali se nadam će zajednički rad kako državnog tako i nevladinog sektora učiniti ovaj projekat uspješnim. Opština će uvijek rado izlaziti u susret ovakvim događajima, koji za cilj imaju povećanje ranih mjesta i podizanje standarda građana Crne Gore“, istakla je Nikčević.