Centralna banka je od početka ove godine smanjila zarade od tri do 13 odsto. Uz ostale uštede za prva dva mjeseca ove godine smanjili su potrošnju za 135 hiljada eura u odnosu na plan, rečeno je Pobjedi iz Centralne banke Crne Gore (CBCG).

Istakli su da je plan da ovim mjerama uštede milion eura na godišnjem nivou.
“Troškovi poslovanja CBCG su u stalnom fokusu i prate se kroz upoređivanje, na mjesečnom nivou, sa planiranim iznosima i uporednim periodima, kako bi se gdje je to moguće, izvršilo njihovo prilagođavanje. Evidentno je da se ovi troškovi smanjuju od početka godine, u odnosu na planirane iznose”, odgovorili su iz CBCG na pitanje Pobjede da li je tačno daje ovaj regulator uveo mjere štednje u svoje poslovanje.
Uštede su, kako su kazali, ostvarene u dijelu troškova zaposlenih, tačnije smanjenja zarada, službenih putovanja, stručnih usavršavanja i ostalih naknada, ali i u dijelu administrativnih troškova, koji se odnose na nabavku kancelarijskog materijala, nematerijalne usluge, potrošnju električne energije. Smanjeni su i troškovi telefoniranja, reprezentacije, organizacije seminara i konferencija i slično.
“U okviru troškova poslovanja, posebna pažnja se posvećuje praćenju troškova po osnovu zarada zaposlenih. U ovom segmentu ostvarene su uštede po četiri osnova”, naveli su iz CBCG.
U Centralnoj banci je, naime, za osmoro smanjen broj radnika od oktobra prošle godine, tako da sada imaju 361 zaposlenog.
Uz to je smanjen broj rukovodećih pozicija za deset, kroz racionalizovanje organizacione strukture banke i započet proces umanjivanja zarada za rukovodni i kadar sa specijalizovanim zvanjima od tri do 13 odsto, zavisno od pozicije, vrste i strukture. Uz to je ukupan fond zarada finansijskim planom za ovu godinu umanjen za jedan procenat.
“Prosječna zarada u CBCG iznosi 840 eura. Važno je, međutim, napomenuti da je nivo zarada zaposlenih u CBCG značajno niži u odnosu na zarade zaposlenih u poslovnim bankama u državi. Takođe su zarade u CBCG značajno niže u poređenju sa zaradama u centralnim bankama regiona”, navode iz CBCG.
Ističu da je ove podatke potrebno pratiti i analizirati sa posebnom pažnjom, prvenstveno iz dva razloga.
“Prvo, CBCG mora voditi računa o očuvanju kadra, u čiju su obuku i osposobljavanje uložena značajna sredstva i višegodišnji rad, kako bi se dostigao postojeći nivo stručnosti i efikasnosti, te očuvala reputacija ove institucije. Drugi razlog je mogući rizik od ugroženosti funkcije CBCG kao supervizora ukupnog bankarskog sistema. Naime, kontrola je efikasna i nespristrasna samo kada je obezbijeđena finansijska nezavisnost supervizora, na šta Evropska komisija, uz organizacionu i institucionalnu nezavisnost, stavlja poseban akcenat u procesu pristupanja”, istakli su iz CBCG.
Podsjetili su da je neto dobit CBCG lani bila dva miliona eura, ali da ta institucija inicira i preduzima mjere racionalizacije troškova kako bi potvrdila svoju ulogu društveno odgovorne institucije i dala doprinos sprovođenju mjera štednje koje se realizuju na svim nivoima u državi.
“U tom kontekstu, CBCG će nastaviti da, sa posebnom pažnjom, prati ukupnu makroekonomsku i finansijsku situaciju u zemlji i preduzima mjere u pravcu prilagođavanja, vodeći računa o očuvanju svojih osnovnih funkcija i ostvarenju postavljenih ciljeva”, naveli su iz Centralne banke i dodali da redovno analiziraju sve elemente i strukturu rashoda i preduzimaju blagovremene i adekvatne mjere u pravcu ostvarivanja ušteda, koje neće ugroziti efikasno funkcionisanje CBCG.