
Gotovo da ne postoji institucija u Nikšiću, a kamoli u Crnoj Gori u kojoj ne postoji nepotizam- zapošljavanje prema rođačkoj, prijateljskoj, kumovskoj vezi, ili barem tako smatraju sagovornici naše ankete. Sagovornici su dobro upoznati sa samim pojmom nepotizam, raspoloženi su i da navedu primjere, a na pitanje koliko su sigurni u ono što tvrde, kažu da je to “javna tajna”. Ipak, na pitanje da li bi se sami zaposlili “preko veze” na dobroj poziciji, više ispitanih je priznalo kako bi pristalo na takav radni odnos, pod uslovom “da je zaposlenje u njihovoj struci i da imaju odgovarajuću kompetentnost za obavljanje posla”.
“Nepotizam je kada neko zaposli svog člana porodice, prijatelja, kuma preko veze”, kaže naš sagovornik. On dodaje i da smatra kako nepotizam postoji u svakoj instituciji, od najniže do najviše pozicije.
“Zapošljavanje preko veze imate svuda, pola Nikšića je zaposleno preko namještenog konkursa. Od kasirke do direktora”, rekao je naš sagovornik.
“Naravno da znam šta je nepotizam, ne treba neko znanje, samo se okrenite oko sebe, svi favorizuju svoje članove porodice, kumove, drugove…” rekao nam je jedan od ispitanika. Kaže da nepotizma ima u nikšićkom Vodovodu, EPCG, Pošti, Domu starih… “Pitanje je gdje ga nema”, završava on svoje nabrajanje.
“Nepotizam je favorizacija svojih ljudi, nameštanje konkursa, lažnih otvorenih radnih mjesta na kojima se unaprijed zna ko će tu da radi”, kazao nam je stariji sagovornik. Dodaje kako ga ima svuda, u školama, fakultetima, Opštini, svim preduzećima…
Rekao je i kako zna porodicu u kojoj je “otac zaposlio sve članove u jednom preduzeću, samo mu je stara majka ostala nezaposlena.”
“A takvih je porodica”, dodaje on, “koliko hoćete”.
Mlađi sagovornici su djelimično upoznati sa tematikom.
“Znam sta je nepotizam, to je kad direktor ili političar zaposli svog sina ili člana porodice na visokoj poziciji iako nema diplomu”. Na pitanje da li bi nekada pribegao takvoj vrsti zaposlenja, naš mladi sagovornik kaže:
“Trudiću se da uspijem svojim trudom, ali nikada ne znam sta nosi život. Moji roditelji, sve i da hoću, ne mogu me pogurati do direktora”, rekao je on kroz smijeh.
Njegova drugarica, takođe upoznata sa pojmom, kaže kako su dobre društvene veze generalno korisne u životu.
“Naravno da čovjek treba da uči i da se trudi, ali morate i da se družite i ostvarujete kontakte koji vas sjutra mogu predstaviti u lijepom svijetlu poslodavcu. Zaposlila bih se zahvaljujući poznanstvima na dobroj poziciji, ali samo kada steknem diplomu i znanje. Svakako da ja koja završavam Ekonomski fakultet ne bih radila nešto što bi moglo ugroziti živote ljudi, sve i da mi nude. To nije etički”, završava naša sagovornica.