
Mladi sve više fizički aktivni
Mladi Nikšićani su sve više zainteresovaniji za neki od oblika fizičke aktivnosti, bilo da je to pilates, fitness, sport ili ekstremni sportovi za one najhrabrije, pokazali su rezultati onlajn ankete sprovedene 24. januara.
Ispitanici su imali od 17 do 26 godina. i prema podacima ankete saznali smo da se 47,8 posto ispitanika bavi nekim vidom fizičke aktivnosti na svakodnevnom nivou, 39,1 posto ispitanika odgovorilo je da vode zdrav život, ali da ipak bavljenje fizičkom aktivnošću moraju prilagoditi svojim svakodnevnim obavezama, dok je svega 13 posto mladih izjavilo uopšte nijesu fizički aktivni.
Na pitanje koliko puta nedeljno treniraju 43,5 posto mladih odgovorilo je da to obično bude od jedan do tri puta nedeljno, a 39,1 posto izjavilo je da to čine više od četiri puta nedeljno, među 13 posto mladih našli su se oni koji treniraju dosta rjeđe, i oni koji to uopšte čine.
Naše mlade pitali smo da li se zdravo hrane i na pitanje nam je 91,3 posto ispitanika odgovorilo pozitivno, dok je preostalih 8,7 posto izjavilo negativno.
“Ja se lično aktivno bavim fudbalom i smatram da mladi danas imaju veću svijest o tome koliko je bitno biti fizički aktivan i voditi računa o sebi i svom zdravlju. Teretane su iz dana u dan punije, i zadovoljan sam kad vidim da raste interesovanje za sport”, navodi naš sugrađanin Matija.
Sa druge strane, Željka je kazala da se manje kreće, budući da radi, dok vikend koristi za odmor i opuštanje sa prijateljima.
“Moram biti iskrena i priznati da ne bih sebe okarakterisala kao fizički aktivnu osobu. Sportom se ne bavim uopšte, niti sam se ikada bavila, ako isključim skijanje i plivanje, a najviši nivo fizičke aktivnosti koji dostižem bi bila duža šetnja sa psom. Bez obzira na to, smatram da fizička aktivnost jeste veoma bitna, i da ono “in corpore sano mens sana” nije bez razloga, pa su onda sve ove obaveze koje ja navodim kao razlog moje fizičke neaktivnosti vjerovatno samo izgovor, koji bih trebala da ostavim po strani i postanem član neke teretane”, navodi dvadesetdvogodišnja Milena.